Stanowisko do badania przekładni parami

Dwie przekładnie zębate mogą być badane według schematu, tj. przy wykorzystaniu wału elektrycznego. W tym przypadku mogą one być identyczne i mieć tylko jednostronnie ukształtowane wały. Stanowisko wymaga adaptacji jednej przekładni, polegającej na zmianie położenia wału wolnobieżnego oraz na wyprowadzeniu wałka szybkobieżnego na obie strony obudowy.

W przypadku badania w układzie przedstawionym trudno jest spełnić warunki zapewniające długą trwałość przekładni sprzęgającej. Ze względu na identyczną odległość osi — jej wytrzymałość nie może być dużo większa od przekładni badanej. Zastosowanie przekładni o większej mocy i identycznym przełożeniu wymagałoby zastosowania wału Car-dana na stopniu szybkobieżnym w celu umożliwienia połączenia wałków szybkobieżnych. Z łatwością natomiast można spełnić postulat niewymie-nialności przekładni sprzęgającej w układzie przedstawionym — tj. przy zastosowaniu maszyn elektrycznych i wału elektrycznego.

Stanowisko uniwersalne.

W przypadku częstych zmian typów przekładni lub uzyskiwania tylko pojedynczych egzemplarzy prototypów, konieczne jest stosowanie uniwersalnego stanowiska badawczego. Najlepiej do takich badań nadają się układy przedstawione, wyposażone w odpowiednią liczbę przekładni dopasowujących prędkości obrotowe do potrzeb maszyn elektrycznych.


WebSystem tel. 048 383.01.44 polecamy produkty: falowniki, motoreduktory i softstarty